Jarný oddych v srdci Štiavnických vrchov – Hotel Salamandra ****

Publikované:

Táto jar má bláznivé počasie 😊 zima, dážď a max. 1-2 krát v týždni vydarený deň na túru alebo príjemnú prechádzku prírodou. Jednoducho ideálne počasie užiť si v pokojnej atmosfére relax a skvelý wellness hotel 😉 My sme si tento krát naplánovali Štiavnické vrchy a prejsť si krásu tunajších tajchov a dominánt. Síce uvítacie počasie nebolo vôbec príjemné, ale už prvé pohľady na okolité tajchy a prírodu boli očarujúce. Kľukaté cestičky lesom si treba naozaj vychutnávať (odporúčanie: predtým sa veľa nenajesť! Zákrut je naozaj hojne a šofér sa tu môže vyblázniť 😊 no deti na palube môžu mať na cestu iný názor).

A keďže sa spustil riadny lejak, vybrali sme sa rovno na hotel vyskúšať obed a poobedný wellness. Takže po príchode ideme rovno na ochutnávku obedového „Jarného“ menu. Skvelé, opäť palec hore pre reštauráciu a podporu slovenských fariem. V Jarnom menu sme našli mäso z Farmy Lúčny dvor s viac ako 20 ročnou chovateľskou tradíciou. A výborný steak z neďalekej farmy Turová.

A teraz šup na izbu a vychystať sa do wellnessu. Inak aj takto pekne môžu vyzerať chodby. Ručne maľované ornamenty dávajú hotelovým chodbám úplne inú osobnejšiu atmosféru.

Jarný oddych v srdci Štiavnických vrchov - Hotel Salamandra ****

Vitaj izba 😊 Mali sme rezervovanú Štandardnú izbu, ktorých je na hoteli celkom 24. Majú výhľady buď na les, Štiavnické vrchy, alebo na pokojný Hodrušský tajch. K dispozícii sú na hoteli aj rodinné izby či apartmány, ale pre dvojicu, ktorá si chce užiť viac voľnočasových aktivít na hoteli alebo mimo neho, je táto komfortná izba naozaj úplne postačujúca. Hneď pri vstupe do izby je obrovský úložný priestor. Oceníte ho najmä v zime na lyžovačke.

Praktické „zasúvačky“ sa otvárajú z oboch strán, aj z predsiene aj zo spálňovej časti. Úplne komfortne využitý priestor okolo 26 m2.

Samostatná kúpeľná so sprchovacím kútom a bonusom… takýto výhľad z toalety doma asi nemáte 😉

Vonku stále prší, tak hor sa do wellness zóny…

Jarný oddych v srdci Štiavnických vrchov - Hotel Salamandra ****

Priamo pod rezortom Salamandra sa v zemi ukrýva bohatstvo v podobe zlata, striebra, ametystov a ojedinelého ,,holubníkovitého“ krištáľu kremeňa. Z tohto zdroja prýšti energia a živá voda do jedinečného Spa Banensium priamo v hoteli. Úžasné výhľady na Štiavnické vrchy či Hodrušský tajch priamo z vírivky, bazéna alebo z oddychovej zóny. Vonku príjemných 7 °C a jar v plnom prúde… 😊 no a najlepšie čo môžete urobiť je ísť sa vyhriať do sauny.

Na výber je fínska alebo parná sauna.

A keďže sme opäť pricestovali mimo sezóny, mali sme celý wellness iba pre seba. A tak sme tu strávili skoro celé poobedie.

Jarný oddych v srdci Štiavnických vrchov - Hotel Salamandra ****

Síce výhľady na okolité hory sa pomaly strácajú v tme, no v zime to tu musí byť z vonku parádne osvetlené odrazmi od napadaného snehu a neďalekej lyžiarskej zjazdovky, ktorá patrí k rezortu.

A keďže už riadne pokročil čas a máme polpenziu, tak šup na izbu a utekáme na večeru 😊

Hotelová reštaurácia pôsobí naozaj elegantne. Okamžite vás to naladí na veľké gastronomické očakávania v podobe skvelého jedla a domácej atmosféry.

Raňajky a večere sa servírujú formou bufetových stolov, ale vždy máte možnosť vybrať si jedlá aj à la carte. Keď však cestujete mimo sezónu, môže sa stať, že máte na výber iba à la carte alebo špeciálne večerné menu kvôli veľmi nízkej obsadenosti hotela. Čo má opäť výhodu – väčšinou je takéto jedlo na rozdiel od bufetových stolov oveľa kvalitnejšie a vyváženejšie pre zdravie a večernú pohodu (keďže bufetové stoly nás lákajú jesť aj také množstvo, aké by sme vôbec nepotrebovali 😊 ). My sme mali k dispozícii špeciálne 4 chodové večerné menu, ktoré bolo počas nášho pobytu každý večer iné.

Skvelá prezentácia a vyvážené chuti od predjedla až po zákusok.

Z hlavných jedál máte k dispozícii mäsité i bezmäsité jedlá, cestoviny a skvelú tradičnú kuchyňu. Odporúčame ochutnať sezónne špeciality, väčšinou sú pripravené z lokálnych surovín a zložením reflektujú na aktuálne sezónne suroviny.

Po skvelej večeri si môžete oddýchnuť vo veľkorysých spoločných priestoroch hotela. Či už pri kávičke alebo dobrom drinku v hotelovom bare… alebo pri plánovaní výletov v pohodlnej „obývačke“ hneď pri reštauračnej časti.

Na výber je tu aj niekoľko kníh s tipmi na okolitú turistiku a históriu. Prakticky celá vstupná hala je veľký a veľmi príjemný oddychový priestor, kde môžete tráviť večerný čas s priateľmi či rodinou, odbehnúť si do baru na niečo dobré, alebo si prečítať pri krbe dennú tlač alebo dobrú knihu z hotelovej knižnice. A je tu aj celkom slušný signál na WiFi 😊

A pokiaľ neprší, určite vybehnite von pred hotel a vychutnajte si čerstvý vzduch okolitých lesov a večerné potulky pri tajchu. V lete je k dispozícii aj vonkajšia terasa a mólo, takže si môžete vychutnať večer príjemným posedením pri Hodrušskom tajchu.

Tak a máme nový deň a počasie na jednotku 😊

Jarný oddych v srdci Štiavnických vrchov - Hotel Salamandra ****

Hmm, raňajky v reštaurácii alebo na terase? 😉

Ešte je chladno, ideme predsa len do reštaurácie. A ako sme spomínali pár riadkov vyššie ohľadom tých bufetových stolov – raňajky sa nerátajú, treba nabrať veľa energie na celodennú túru 😊 Pečené a grilované jedlá vám pripravia priamo na počkanie pri bufetovom stole, takže vidíte „naživo“ ich prípravu aj použité suroviny. Takže žiadne „prihrievanie“ … a kopec sladkého, veď sa to vychodí 😊 Palacinky a celkovo raňajky hodnotíme na výbornú.

Po raňajkách sa ideme ešte prejsť a preskúmať okolie hotela. Pred hotelom je priamo na tajchu mólo, ktoré sme videli večer, ale cez deň je z neho úžasný výhľad na samotný tajch a vrchy navôkol. Hneď pri tajchu na pravej strane je vlastná pláž, kde môžete relaxovať počas horúcich letných dní s chladeným drinkom v ruke.

Pre deti je tu vybavenie detského ihriska a tak počas oddychu vo wellnesse na ne môžete dávať pozor. A vyšantia sa tu najmä nadšenci cyklistiky 😊

Od špeciálnej asfaltovej dráhy… po kopec km lesných cyklotrás. Priamo rezortom Salamandra prechádzajú cyklotrasy Stopa Salamandry a Prachovňa. Zjazdovku križuje Veľký hodrušský okruh a Mikovíniho zelená jazda. Tieto trasy patria do rozsiahleho systému cyklotrás Bajkom k tajchom.

Viac info nájdete napr. na webe https://bajkomktajchom.sk/. A môžete sa tak vybrať na cyklotúru napríklad do blízkej obce Hodruša Hámre.

Jarný oddych v srdci Štiavnických vrchov - Hotel Salamandra ****

My sme tak spravili a bol to skvelý nápad. Už po ceste z hotela sme sa mohli zastaviť napr. pri banskej štôlni „Zlatý stôl“… alebo sa kochať pohľadmi na okolité kopce z Dolnohodrušského jazera. Bohužiaľ aktuálne iba na kopce, a nie na jazero samotné, to je totiž aktuálne vypustené v havarijnom stave. Obrovská škoda. Ale aspoň jarná príroda navôkol pohládza dušu.

Pokračujeme do obce Hodruša Hámre. Tu nájdete Internetový náučný chodník, ktorý sa začína hneď pri vstupe do obce. Chodník ma dokopy 16 zastávok po celej obci a naozaj sa to oplatí prejsť. Spoznáte kus histórie…

…i čaro prírody. Výhľady si vychutnáte najmä na kopci nad cintorínmi. A opäť ďalšie možnosti cykloturistiky (navigácie na trasy nájdete naozaj na každom kroku).

Po niekoľko hodinovej túre sa vraciame pri západe slnka na hotel.

Krása 😊 Vychutnajte si jarný západ slnka pri hoteli Salamandra ****

A stretli sme aj samotný symbol hotela 😊 naživo

Opäť večer skvelý wellness, relax a dobré jedlo. V rámci takýchto pobytov si viete užiť naozaj naše krásne Slovensko naplno. Históriu, skvelú turistiku čarovnou prírodou a popri tom luxusný oddych a to doslova na pár kilometrov od našich domovov. Nepotrebujeme cestovať tisícky kilometrov, stačí spoznávať našu krajinu, užívať si výhody kvalitných hotelov a vedieť aktívne oddychovať 😊 nie len ležať niekde na pláži a pozerať do piesku 😉

A my sme si čerešničku na torte nechali nakoniec… na ďalší deň smer Banská Štiavnica. A tá nás veru privítala v plnej jarnej paráde 😊

Náš tip: v rámci dennej návštevy mesta si nenechajte ujsť prehliadku expozícií Nového aj Starého zámku.

Starý zámok (mestský hrad) sa nachádza priamo v centre mesta na úpätí vrchu Paradajs vo výške 630 m n. m. a vznikol na prelome 15. a 16. storočia prestavbou a opevnením farského kostola. Málokto však vie, že práve tu sú umiestnené drevené reliéfy a iné cenné artefakty z kalvárie v rámci výstavy Kalvária v exile.

Starý zámok ponúka skvelý relax a výhľady. Okolité hradby sú plne prechodné a ponúkajú zaujímavé výhľady (a sú vhodné aj na fotky produktov 😊 )

Jarný oddych v srdci Štiavnických vrchov - Hotel Salamandra ****

V rámci 1 dňa asi viac expozícii nestihnete, takže svoje čaro (po otváracích hodinách múzeí) má ešte malý „stupák“ na Tajch Veľká Vodárenská, na ktorý sa dostanete priamo lesnou cestičkou z Námestia svätej Trojice. A určite na záver dňa si naplánujte západ slnka na kalvárii.

Jarný oddych v srdci Štiavnických vrchov - Hotel Salamandra ****

Banskoštiavnická kalvária bola postavená v polovici 18. storočia. Obsahuje 3 kostoly a 19 kaplniek a prešla neuveriteľnou premenou. Vynovenou dominantou je Horný kostol a výhľady z kalvárie sú nezabudnuteľné.

Aj na takúto celodennú túru po Štiavnici sa určite hodí doplnenie energie, deň ešte zďaleka nekončí 😊 Hlavnou výhodou využitia ubytovania v okolí oproti 1 denným niekoľko sto kilometrovým cestám je to, že si môžete vychutnať aj večerné mesto. večernú Banskú Štiavnicu si jednoducho zamilujete. Nie len hlavné uličky, ale aj bočné poza botanickú záhradu alebo na Nový zámok. Romantické pouličné osvetlenie a výhľady na vysvietené dominanty mesta Vám už navždy ostanú v pamäti.

V prípade hotela Salamandra **** to máme len niečo okolo štvrť hodinky cesty a tak nie je problém si vychutnať mesto do neskorého večera. A návrat na hotel má rovnako svoje čaro 😊

Jarný oddych v srdci Štiavnických vrchov - Hotel Salamandra ****

Ďakujeme za skvelý pobyt 😉 využili sme čas a počasie naplno ako sa dalo. Lokalita Štiavnických vrchov je tak čarovná, že aj počas 2 týždňovej dovolenky by ste mali čas naplno využitý. Hotelové služby sú úplne excelentné, od relax zóny po gastronomický zážitok. A kopec športových aktivít v okolí vás nenechá len tak sedieť na hoteli ale naozaj si to užijete. A nezabudnuteľným zážitkom bude spoznávanie histórie a potulky po čarovných miestach v okolí. Tak neváhajte, viac info ako aj aktuálne pobytové akcie nájdete na stránke www.salamandra.sk 😊

ÚvodRecenzia hotelaJarný oddych v srdci Štiavnických vrchov - Hotel Salamandra ****
.UžívamSi #praveslovenske
.UžívamSi #praveslovenskehttps://uzivamsi.praveslovenske.sk
Naše fotopríbehy a tipy o tom, ako si môžeme užiť život na Slovensku. Aj u nás máme skvelé miesta na oddych, kde si môžeme dať skvelú večeru či oddýchnuť vo wellnesse... užívajme si oddych doma na Slovensku! www.uzivamsi.sk