Hotel Hviezdoslav **** – luxus a história v srdci starobylého kráľovského mestečka Kežmarok

Publikované:

Záver septembra a koniec posledných letných dní sme si ani nemohli naplánovať lepšie 🙂 Kežmarok je očarujúce mesto pod Tatrami. Koncentrácia kultúrno-historických pamiatok je tu bohatá a už len bežná prechádzka ulicami je nezabudnuteľná. Od mestského hradu, ktorý je len pár krokov od hotela Hviezdoslav … cez Baziliku svätého Kríža s renesančnou zvonicou, ktoré sa nachádzajú hneď za hotelom … po relax v parku pred Dreveným artikulárnym kostolom, ktorý je unikátom a je zapísaný v zozname UNESCO.

A desiatky ďalších čarovných miest, ktoré si určite všimnete hneď prvou prechádzkou po tomto krásnom meste skôr ako dorazíte do prvého „boutique“ hotela pod Tatrami, v srdci starobylého kráľovského mestečka Kežmarok – Hotela Hviezdoslav ****.

Hotel Hviezdoslav **** - luxus a história v srdci starobylého kráľovského mestečka Kežmarok

A Vaše emócie z tohto mesta sa v tomto hoteli ešte viac umocnia 😉 Či už krásnou čitárňou pri recepcii s bustou Pavla Országha Hviezdoslava, ktorý v tomto dome počas štúdií býval, alebo krásnymi maľbami v hotelovej reštaurácii. A ak nebudete vedieť, čo ešte v Kežmarku treba vidieť, tak pri raňajkách si hneď môžete prejsť všetky pamiatky, ktoré jednoducho musíte vidieť 🙂

A aj také čakanie na kávičku ma svoje čaro 😉

Ale už šup na izbu, toto musíte vidieť 🙂 Už chodby boli krásne dekorované maľbami historicko-kultúrnych pamiatok z Kežmarku a okolia. My sme mali izbu DeLuxe vyznačujúcu sa eleganciou, komfortom a historickou noblesou, nachádzajúcu sa v historickej časti hotela. Krásne romantické izby vybavené so všetkým komfortom a veľkou manželskou posteľou s kvalitným zdravotným matracom – spanie ako v bavlnke. Elegantný pracovný stôl s chladničkou a minibarom. A samozrejme maľby z historického Kežmarku nechýbajú ani tu.

Izby majú balkóny smerujúce do vnútornej časti hotela, kde sa nachádza letná terasa.

Táto terasa slúži nie len pre hotelových hostí, ale môžete si tu prísť vychutnať dobrú kávičku alebo skvelé jedlo aj keď ste len na návšteve mesta.

Hotel Hviezdoslav **** - luxus a história v srdci starobylého kráľovského mestečka Kežmarok

Krásne poobedie sme však využili na prehliadku Kežmarského hradu. Ten je od hotela len necelé 4 minúty chôdze. Tento mestský hrad bol postavený priamo na území mesta Kežmarok, aby ho bránil pred prípadnými nepriateľmi. Napokon však jeho majitelia bojovali proti Kežmarku, ktorý sa nechcel vzdať práv slobodného kráľovského mesta a byť obyčajným poddanským mestečkom.

Určite si nenechajte ujsť prehliadku toho klenotu mesta! Expozície miestneho múzea nachádzajúce sa v týchto priestoroch dokumentujú vývoj mesta od jeho vzniku až po tridsiate roky 20. stor. A večerné prechádzky pri hrade! 😉 Nachádza sa tu mestský park, kde si viete parádne oddýchnuť a nasať atmosféru tohto miesta.

Asi 5 minútovou prechádzkou sa z parku dostanete k Bazilike svätého Kríža s renesančnou zvonicou. Kežmarský chrám je najmladším a svojimi rozmermi jedným z najväčších spišských gotických trojloďových kostolov.

A keďže je táto Bazilika hneď pri hoteli, tak sme si povedali, že ideme rovno na izbu a vyskúšame hotelový wellness. Inak čaro večerného osvetlenia a izby navodzuje naozaj úchvatnú atmosféru. Na izbe máte celý wellness balíček vrátane županov. A kedže wellness sa nachádza v novšej časti hotela, treba rátať s tým, že ak pôjdete v županoch, tak prejdete v nich väčšiu časť hotela vrátane recepčnej časti alebo terasy 🙂 … ale nám to nevadí, a komu hej, vo wellnesse sa nachádzajú aj šatne.

WELLNESS 🙂

Ubytovaní hostia majú vstup do Wellness centra v rámci ceny za ubytovanie. Bez žiadnych „časoviek“ a limitov – pre naozajstný pokoj a relax (samozrejme hradia si len masáže a zábaly). V chodbičke smerom k Tepidáriu sa nachádzajú vedľa seba sauny. V tomto saunovom svete nájdete parnú saunu s citrónovou alebo eukalyptovou arómou, fínsku saunu, ktorá posilňuje imunitný systém, bylinkovú saunu, ktorá veľmi priaznivo vplýva na dýchacie cesty… …a infrakabínu s účinkom jemného infračerveného žiarenia C.

A opäť aj v Tepidáriu nájdete krásne maľby z Tatier a okolia, za nás bolo toto najkrajšie Tepidárium aké sme zatiaľ navštívili. Nie je veľmi veľké – pre 4 osoby, ale naozaj okúzľujúco relaxačné 🙂

Pod týmto Tepidáriom sa nachádza aj miestnosť s vírivkou. Nič vám na konci dňa nepadne lepšie ako Hydromasáž.

Hotel Hviezdoslav **** - luxus a história v srdci starobylého kráľovského mestečka Kežmarok

Inak kvitujeme v tomto hoteli regionálnu podporu, tá je doslova na každom kroku, ešte aj pri osviežení vo wellnesse 😉

Hotel Hviezdoslav **** - luxus a história v srdci starobylého kráľovského mestečka Kežmarok

A po wellnesse hore v hotelovej reštaurácii skvelý pocit ostáva 😉 Ach tie maľby… nádherné… radosť večerať!

Môžete tu napríklad vidieť aj maľbu už spomínanej Baziliky oproti cez ulicu 😉 ktorú sme si dnes užili pri západe slnka. A ďalšie ikonické dominanty mesta nás čakajú zajtra!

Drevený evanjelický artikulárny kostol (UNESCO)

Hotel Hviezdoslav **** - luxus a história v srdci starobylého kráľovského mestečka Kežmarok

Ale reštaurácia sa už začína plniť… ideme ochutnať 🙂  inak reštaurácia je plne prístupná aj pre verejnosť, nie len pre hotelových hostí. Ak navštívite Kežmarok, určite odporúčame, robia tu chutné obedové menu a iné skvelé sezónne jedlá a gastro špeciality. Napr. aj takéto septembrové menu 😉 S pohárikom skvelého slovenského vínka 😉 Inak aj mäsko a väčšina surovín je zo Slovenska. A toto sa samozrejme ešte večer vychodí, ale bolo to fantastické, ako od babičky.

A áno, vychodí 🙂  po takomto gastro zážitku sa jednoducho musíte prejsť a vychutnať si večerné mesto. Mesto si tento rok pripomína 750. výročie udelenia mestských práv mestu Kežmarok. V meste sa počas roka koná veľmi veľa kultúrnych udalostí. My sme práve „vychytali“ jesenné trhy, ale boli sme tu v lete aj na EĽRO a aj na Festivale študentských remesiel a boli to fantastické podujatia (a bolo nám aj cťou byť ich mediálnymi partnermi).

A áno, aj samotný hotel je kus histórie tohto mesta a spolupracuje s väčšinou kultúrnych inštitúcií v meste a okolí. SKVELÁ PRÁCA

Málokedy ma hotel také večerné kúzlo, ako tento. Už od samotného pohľadu z ulice … cez vstup do hotela a prvý dojem … po útulné chodbičky kaviarne… alebo spoločenské priestory určené na rôzne podujatia. To je ozajstné čaro luxusu pod Tatrami.

Krásny deň za nami, tešíme sa na ten ďalší 🙂 A ten nám začína skvelými raňajkami v našej obľúbenej reštaurácii. Vyberať je tu naozaj z čoho… pre každého niečo.

A po raňajkách už hor sa do mesta. Prvá zastávka: Drevený evanjelický artikulárny kostol. Ten je necelých 7 minút chôdze od hotela. Drevený evanjelický artikulárny kostol bol zapísaný v zozname UNESCO v rámci zápisu súboru Drevených chrámov v slovenskej časti Karpatského oblúka v roku 2008. Kostol je stavaný v slohu ľudového baroka. Mohutná maľovaná klenba sa opiera o štyri točité stĺpy a obvodové múry.

Hotel Hviezdoslav **** - luxus a história v srdci starobylého kráľovského mestečka Kežmarok

Do kostola nie je voľný vstup, je potrebné sa nahlásiť na prehliadku vo vedľajšom lýceu. Prípadne my sme vystihli už končiacu prehliadku a zlatá pani sprievodkyňa sa nám potom venovala aj keď sme boli len 2. Ale túto prehliadku ozaj odporúčame, kostol je doslova fascinujúci a tá atmosféra vám berie dych. My sme v ňom boli už na 2 večerných koncertoch ale až teraz po prvý krát na klasickej dennej prehliadke. Nádhera.

V rámci zaplatenej prehliadky máte následne vstup aj do vedľajšieho Nového evanjelického kostola. Ten bol postavený v druhej polovici 19. storočia, nakoľko drevený artikulárny kostol chátral a začal byť nebezpečný predovšetkým po statickej stránke. Stavba kostola skutočne upúta každého svojím vzhľadom podobným synagóge či mešite, no tak isto aj netradičným červeno – zeleným sfarbením. Kostol je jednoloďový, oltárny priestor sa nachádza na úrovni poschodia.

A v tomto areáli pri kostoloch sa nachádza aj Evanjelické lýceum. Prvé správy o existencii kežmarskej mestskej školy sú z roku 1383 – 1392. Práve tu pôsobili vyučujúci a študovali žiaci z celej strednej Európy – mnohí z nich sa stali významnými slovenskými, nemeckými, maďarskými a či srbskými umelcami, vedcami, politikmi. Z literatúry určite poznáte mená Pavol Orságh Hviezdoslav, Ján a Samo Chalupka, Ladislav Nádaši – Jégé, Martin Kukučín, Janko Jesenský či Martin Rázus… a veľa ďalších.

Hotel Hviezdoslav **** - luxus a história v srdci starobylého kráľovského mestečka Kežmarok

Prehliadku lýcea sme si naozaj užili a posledný dnešný výlet už bol autom, a to do Kaštieľa Strážky. Ten je necelých 7 minút autom od hotela smerom na Spišskú Belú, prípadne vedie tam aj príjemná cyklistická trasa priamo z mesta Kežmarok. Kaštieľ je skvostom renesančnej architektúry na Slovensku. Bol postavený na základoch gotického hradu, ktorý údajne vznikol na rozvalinách kláštora templárov a patrí k najstarším na Slovensku. Slovenská národná galéria získala tento objekt do správy v roku 1972 prevodom po smrti bývalej majiteľky, barónky Margity Czóbelovej a vo výstavných priestoroch kaštieľa sú umiestnené stále expozície.

Čaro kaštieľa znásobuje anglický park z 19. storočia. A práve tento park láka nie len turistov ale aj miestnych. V lete tu nie je žiadne prekvapenie nájsť piknikové koše a relaxujúcich ľudí ako cez deň tak pri západe slnka. Dokonca v samotnom kaštieli je možné si požičať rôzne zábavné náčinie a hry do parku. A priamo pred tento park vedie aj cyklochodník z Kežmarku a cyklotrasou sa dá dostať ďalej až do Spišskej Belej a následne až do Tatranskej kotliny. Park je zároveň aj brehom rieky, a z druhej strany vidíte končiare Vysokých Tatier. Jednoducho toto miesto má všetko, čo potrebujete k dokonalému oddychu.

A sme radi, že aj toto miesto odporúča svojim hosťom Hotel Hviezdoslav ****. Dokonca ak sa v kaštieli preukážete svojim ubytovacím preukazom z hotela, prehliadku máte grátis. A túto výhodu nemáte len v tomto kaštieli ako hosť hotela, ale aj v ďalších pamiatkach v Kežmarku a okolí – pýtajte sa na recepcii hotela kde všade. A presne pre tieto gestá a spolupráce milujeme tento hotel. Je skvostom pod Tatrami a nie len vďaka luxusu, ale spojeniu všetkého navôkol. Od skvelej gastronómie, cez históriu, kde v samotnom hoteli prebieha počas roka niekoľko literárnych večerov s významnými osobnosťami súčasnej literatúry, až po dokonalý oddych v hotelovom wellnesse alebo v parku v Strážkach. Jednoducho dokonalé spojenie všetkého, čo tento podtatranský región dokáže ponúknuť. ĎAKUJEME sa skvelé služby a veľmi ochotný personál hotela, určite sa opäť uvidíme 🙂

Viac info na www.hotelhviezdoslav.sk

ÚvodRecenzia hotelaHotel Hviezdoslav **** - luxus a história v srdci starobylého kráľovského mestečka...
.UžívamSi #praveslovenske
.UžívamSi #praveslovenskehttps://uzivamsi.praveslovenske.sk
Naše fotopríbehy a tipy o tom, ako si môžeme užiť život na Slovensku. Aj u nás máme skvelé miesta na oddych, kde si môžeme dať skvelú večeru či oddýchnuť vo wellnesse... užívajme si oddych doma na Slovensku! www.uzivamsi.sk