Hotel Diery *** – vstupná brána do rozprávkovej krajiny

Publikované:

Malebnú dedinku Terchová sme navštívili niekoľko krát. Či už išlo o jednodňové výlety spojené s turistikou, alebo sme len tak prechádzali smerom z/na Oravu, vždy sme sa tu zastavili na dobrý obed či večeru a prechádzku po dedinke. Teraz sme však mali možnosť ostať tu na pár dní a to rovno pri vstupe do čarovných Jánošíkových dier v príznačnom hoteli Diery *** 🙂

Aj pre neubytovaných hostí je tu čarovná Terchovská Koliba Diery, ako priama súčasť hotela Diery ***. A kedže my sme sa prišli ubytovať v čase neskoršieho obeda, tak sme neváhali a skôr ako sme sa ubytovali na recepcii, išli sme vyskúšať špeciality tejto Koliby 😉 A veru, lepšie bryndzové halušky v okolí ťažko nájdete 🙂 Tradičné halušky s lokálnou Zázrivskou ovčou bryndzou jednoducho musíte ochutnať. A rovnako na tom boli aj šúľance s makom – skvelá chuť i prezentácia!

A pre nevodičov je tu ja fantastické čapované pivko z lokálneho pivovaru Vŕšky, takže palec hore, podpora lokálnych výrobcov je tu naozaj skvelá! pivko sme si vychutnávali počas pobytu skoro každý deň 🙂 za nás chuťovo tmavá 13tka vyhráva 😉

Samotný hotel sa nachádza v lokalite Biely Potok, časť dedinky Terchová. Biely Potok je považovaný za najlepší východiskový bod pre turistickú trasu – skalný kaňon Jánošíkove Diery, výstupy na Malý a Veľký Rozsutec či výlety do Vrátnej doliny. A hneď ako sa ubytujete – my sme mali izbu Superior – teda s výhľadom na vstup do Jánošíkových dier, tak vás to nenechá jednoducho len tak sedieť na izbe a máte chuť hneď vybehnúť na nejakú túru. Balkóny sú dostatočne veľké a viete na nich v zrelaxovať aj pri dobrej kávičke a kochať sa výhľadmi.

Izby Superior sú naozaj svetlé, dostatočne veľké aj s pracovným stolom a množstvom odkladacích miest. Dizajnový nábytok sa tu absolútne hodí a je hneď vidieť, že nie je len tak kupovaný niekde vo veľkoobchode, ale bol navrhnutý na mieru do týchto izieb. A privíta vás aj čerstvé ovocie a fľašovaná voda – a nie, nie je to iba dekorácia s ďalším cenníkom 😉

A keďže bola krásna slnečná Nedeľa a parkoviská boli plné, radšej sme si išli oddýchnuť do wellnessu 😉 a atmosféru kaňonu s prekrásnymi vodopádmi a rebríkmi si vychutnáme nasledujúci deň.

A aj wellness máte v cene ubytovania tak ako občerstvenie na izbe. Nepotrebujete žiadne dodatočné príplatky – my sme mali kartu Hosťa a tým sme mali parkovanie a wellness grátis, 10% zľavu v reštaurácii Koliba Diery a 20% zľavu na masáže. Kapacita wellnessu je do 10 osôb, pričom na recepcii sa vždy snažia rozložiť rezervácie do celého dňa tak, aby ste mali čo možno najväčší pocit súkromného relaxu. Teda potrebná je len rezervácia na recepcii a následne dostanete kľúč od wellnessu a župany. A samozrejme ak sa ubytujete mimo hlavnej sezóny a cez týždeň, tak je veľmi pravdepodobné, že celé wellness budete mať iba pre seba 😉 presne preto tak radi cestujeme v týchto termínoch.

Na prízemí sa nachádza vstupná časť – kabínky na odloženie vecí, WC či prezliekáreň. Cez ňu vchádzate už do saunovej zóny. Tu nájdete 3 typy sáun – fínsku, parnú a infra saunu. Rovnako tu nájdete aj sprchy či schladzovacie vedro. Na poschodí sa nachádzajú hydromasážne vírivky. Tie určite využijete po celodennej túre a vôbec to nebude len o „romantike“, ale hydromasáž skvelo uvoľní svaly, chrbticu i kĺby. Z tohto poschodia sa vychádza aj vonku na terasu a v peknom počasí si tu môžete vychutnať aj výhľady na okolitú prírodu. Na druhom poschodí je už oddychová časť a masáže. Tu okrem klasických relaxačných lehátok nájdete aj dve vyhrievané relaxačné lehátka.

A po takomto skvelom relaxe sme sa prešli ešte dole do dedinky Terchová vychutnať si západ slnka. A ako inak než tematicky pri Jánošíkovi 😉 Do dedinky je to od hotela cca pol hodiny chôdze – príjemnej prechádzky po chodníku popri ceste. A ak si to strihnete cez kopec popri amfiteátri, tak len 20 minút a prídete rovno k takémuto výhľadu:

A späť na hotel 🙂  Nedeľný ruch okolo hotela sa už končí, začína pohodový večer.

Hotel Diery *** - vstupná brána do rozprávkovej krajiny

Večerná atmosféra na izbe… s fajnovou pozornosťou hotela 🙂

A na tejto izbe je to naozaj o detailoch. A čo sa týka TV, je tu setopbox s bežnými kanálmi, ale aj archív, čiže ak ste nestihli svoj obľúbený seriál, môžete si ho pozrieť z archívu, neobetujte kvôli tomu západ slnka, wellness alebo dobrú večeru 😉

A keď sme už pri tej večeri, tak odporúčame opäť polpenziu. Nemusíte tak riešiť, kam vycestovať za večerou a atmosféra hotelovej Koliby je naozaj rodinná!

Hotel Diery *** - vstupná brána do rozprávkovej krajiny

A jedlo tak ako na obed nesklamalo! Fantastické slovenské mäsko, slovenské víno v slovenských pohároch Rona… jednoducho opäť musíme len vyzdvihnúť podporu slovenských produktov na každom kroku. A excelentná prezentácia aj chuť 😉

A čo jednoducho musíte ochutnať je bryndzový demikát 🙂 mňamka …alebo „klasiku“ pastiersky syr s oštiepkom.

No a čo s voľným časom po večeri? Nad Kolibou je pre ubytovaných hostí veľká spoločenská miestnosť. Teda ak by ste sa na izbe nudili, môžte prísť tu. Okrem neobmedzenej kávy/kapučína je tu biliard, Xbox či stolný futbal 🙂 Táto miestnosť sa bežne využíva na raňajky alebo na firemné akcie/školenia v priebehu dňa. A tiež sa tu nachádza aj detský kútik – vcelku veľmi využívaný priestor počas raňajok pri rodinkách s deťmi 🙂

Hotel Diery *** - vstupná brána do rozprávkovej krajiny

Tak, a je za nami prvý deň na hoteli a my sme nadšení. A o to viac sa už tešíme na ráno a začať nový týždeň skvelou túrou.

Pondelok na parádu 😉

Tak a toto je ranný pohľad z hotelovej izby.

Žiadne víkendové stresy s parkovaním! Do ruky navigačnú mapku a utekáme s ňou na raňajky, aby sme si prešli, kam dnes pôjdeme.

Hotel Diery *** - vstupná brána do rozprávkovej krajiny

Raňajky

Tie sa podávajú v spomínanej spoločenskej miestnosti, kde sme boli večer. Miestnosť je ráno príjemne svetlá a z okien bolo vidieť osvetlené Terchovské kopce rannými slnečnými lúčmi. K dispozícii je bohatý bufetový výber teplých jedál či zeleniny. Tradičná bryndzová nátierka… ale aj sladkosti.

Inak, ak sú naplánované firemné akcie, tak raňajky sú dole v Kolibe. Nám sa to tiež počas pobytu stalo a vôbec sa nie je na čo sťažovať 🙂  Raňajky v Kolibe? Kto by sa sťažoval? 😉

Hotel Diery *** - vstupná brána do rozprávkovej krajiny

Ale teraz už hor sa do terénu! Chytáme ešte rannú atmosféru… okolo hotela minimum áut, všade ticho a kľud.

Parkovisko pred vstupom do Dier úplne prázdne. Parádička, zatiaľ budeme asi úplne sami, rozprávka začína 🙂

Musíme sa priznať, že sme tu po prvý krát v Jánošíkových dierach. A každý, kto tu bol po prvý krát (a hlavne nie v lete, keď stál v zástupe ďalších turistov), tak bol asi rovnako očarený ako my. Opäť ako inak, slovenské oblečenie od Benesport zo Slovenského Raja, teraz v Terchovskej rozprávke 🙂

Jánošíkove Diery sú jednou z najkrajších turistických trás národného parku Malá Fatra a jeden z najkrajších výletov na Slovensku vôbec. Jedná sa o sústavu tiesňav a kaňonov v národnej prírodnej rezervácii Rozsutce, s množstvom prekrásnych vodopádov a nezabudnuteľnou scenériou skalných útvarov. V Jánošíkových dierach sa nachádza spolu až dvadsať prekrásnych vodopádov a rôzne bizarné skalné útvary, ktoré spolu vytvárajúce špecifickú klímu pre domov viacerých zaujímavých rastlinných a živočíšnych druhov.

Hotel Diery *** - vstupná brána do rozprávkovej krajiny

No a nesprav si tu aj nejakú „produktovku“ 😉

Turistické chodníky v Jánošíkových Dierach sú na mnohých miestach riešené technicky zložitými rebríkmi a lávkami. Tieto rebríky a lávky boli realizované ešte počas 70-tych rokov 20. storočia a teda už značne prekračovali bezpečnú životnosť. Preto niekedy okolo roku 2010 vznikla z iniciatívy práve tohto hotela Diery myšlienka na projekt obnovy, dlhodobej údržby a ďalšieho rozvoja týchto turistických chodníkov.

Aj počas tejto našej túry sme reálne stretli niekoľko pracovníkov, ktorí lávky počas dňa opravovali a lávka bola uzatvorená alebo sa dokonca stavala úplne nová – vtedy bol prestup terénu ešte náročnejší cez provizórne laná, preto nikdy NEPODCEŇUJTE dobrú obuv pri takýchto túrach a hlavne HORSKÉ POISTENIE! To si môžete uzatvoriť aj priamo na recepcii hotela Diery a určite to odporúčame, ak sa vyberiete na Veľký okruh!

Hotel Diery *** - vstupná brána do rozprávkovej krajiny

Aj na miestach bez lávok je terén náročný nie len na kvalitnú obuv, ale aj na kondíciu samotnú, keďže ide o dlhšie stúpania do kopcov. Ale za to sa vám príroda odvďačí nádhernými scenériami ako z rozprávky.

A hlavne v nádherných jesenných farbách.

Tú najkrajšiu časť tvoria Horné diery s najväčším počtom vodopádov a rebríkov, ktoré Vás dovedú až do sedla Medzirozsutce (1200 mnm) – tzv. Veľký okruh Jánošíkovymi Dierami – To najlepšie z Dier.

A tu sme si dali aj našu obednú prestávku 🙂 samozrejme posila od Hriňovskej Mliekarne KolibaMilk.

A môžete pokračovať ďalej na Veľký okruh s výstupom na Malý Rozsutec (1343 mnm) alebo na Veľký Rozsutec (1610 mnm). Tu netreba zabúdať, že Veľký Rozsutec je z dôvodu ochrany jarnej prírody uzatvorený v termíne 01. 03. – 15. 06.

Ak sa vyberiete na túru do Jánošíkových Dier, určite vám bude nápomocná aj táto mapka (dostanete ju aj fyzicky na recepcii hotela Diery).

Hotel Diery *** - vstupná brána do rozprávkovej krajiny

Vytvorilo ju Občianske združenie Diery, ktoré vzniklo v roku 2013, za účelom zlepšenia katastrofálneho stavu technicky náročných turistických chodníkov v Jánošíkových Dierach. Je financované predovšetkým z dobrovoľných príspevkov a 2% z dane, z poplatku za parkovanie, ktorý sa vyberá pri hoteli Diery a z výťažku z predaja suvenírov, ktoré sa predávajú pri vstupe do Dier pri hoteli Diery.

A z rovnakej iniciatívy na podobnú pomoc turistickým destináciám vznikla aj aplikácia Xplór – základnou myšlienkou aplikácie je spoznávať nové miesta a zbierať vzácne mince, vďaka čomu finančný príspevok z každej vami zakúpenej mince ide na údržbu a rozvoj turistických pamiatok. My sme sa do projektu už zapojili, myšlienka sa nám páči a takéto veci veľmi radi podporujeme! Preto budeme tieto mince zbierať a fotiť pri všetkých našich nasledujúcich túrach 😉 A samozrejme tomu nebolo inak ani na mieste vzniku myšlienky tejto aplikácie, v Jánošíkových Dierach:

Hotel Diery *** - vstupná brána do rozprávkovej krajiny

A toto všetko sme sa dozvedeli a zažili za jediný deň v tejto rozprávkovej lokalite 🙂 preto sme si neodpustili pomenovať podľa toho aj tento článok, pretože túra a myšlienky celej tejto lokality a hotela sú nad naše očakávania. A k úplnej dokonalosti sme mali na konci dňa ešte aj večerný privátny wellness… no rozprávka 😉

Hotel Diery *** - vstupná brána do rozprávkovej krajiny

A tak v duchu nového dňa a novej idei mincí Xplór, chystáme si túru na poobedie. Samozrejme s parádnym výhľadom a posilou do kopcov 🙂

Hotel Diery *** - vstupná brána do rozprávkovej krajiny

Vyhral to západ slnka na vyhliadkovej veži Terchovské srdce. Priemerným vychádzkovým tempom od hotela je to asi 45 minút chôdze. Stúpanie do kopca je také priemerné – pred nami to zvládalo 5 ročné dieťa, takže sa nemáte čoho obávať 🙂 Ale za to zažijete nádherný západ slnka! Terchová ako na dlani!A rovnako aj dobrý pocit… …ak sa vám páči táto myšlienka a projekt, neváhajte sa zapojiť!

PS: K hotelu patrí okrem Reštaurácie Koliba aj Hostinec Besiedka hneď pri ceste a potôčiku. Je to obľúbené miesto pre turistov najmä v letnom období, kde si môžete zakúpiť občerstvenie na túru alebo si oddýchnuť po náročnej túre s priateľmi či rodinou. Hneď pri Besiedke je aj detské ihrisko.

Hotel Diery *** nás v spojení s aktivitami v Jánošíkových Dierach jednoducho dostal. Je to rozprávková časť Slovenska a keď tu prídete raz, budete sa tu vracať každý rok. My sa chceme minimálne v zime opäť vrátiť a zažiť túto krásu aj v zajatí snehu a ľadu. Spoznali sme tu skvelých ľudí, ochotný personál a skvelé služby. A ak navštívite Terchovú, naozaj v tomto článku je iba kúsok z toho, čo sa tu dá zažiť, preto sa opäť radi zas vrátime 😉

Viac info na www.hotel-diery.sk.

ÚvodRecenzia hotelaHotel Diery *** - vstupná brána do rozprávkovej krajiny
.UžívamSi #praveslovenske
.UžívamSi #praveslovenskehttps://uzivamsi.praveslovenske.sk
Naše fotopríbehy a tipy o tom, ako si môžeme užiť život na Slovensku. Aj u nás máme skvelé miesta na oddych, kde si môžeme dať skvelú večeru či oddýchnuť vo wellnesse... užívajme si oddych doma na Slovensku! www.uzivamsi.sk