Horský Hotel Encián *** Donovaly – relax v srdci národného parku

Publikované:

Na tento výlet sme sa veľmi tešili, nakoľko bol posledný júnový týždeň a čas, keď je možné si hotely vychutnať ešte v takom „mimosezónnom“ chode a necítiť žiaden zhon, či už na samotnom hoteli ale aj v okolí a na turistických destináciách. A keďže na Donovaloch sme boli naposledy na Vianoce, chceli sme si ich vychutnať aj počas letnej turistiky 😊

Horský Hotel Encián *** Donovaly - relax v srdci národného parku

Keďže na Donovaly sme dorazili kúsok skôr, auto sme odparkovali pred hotelom a išli sme sa prejsť do blízkej Donovalskej osady (obec Donovaly tvorí šesť pôvodných osád: Donovaly, Bully, Polianka, Mistríky, Mišúty, Hanesy, Sliačany). Smerom na hotel Encián z hlavnej cesty je rázcestie a keď pôjdete hore kopcom po ľavej strane, dostanete sa do osady Polianka. Tu sa nachádza historický špaňodolinský banský vodovod, ktorý slúžil svojmu účelu už na začiatku 16. storočia. Vedie odtiaľto aj turistický náučný chodník po stopách Špaňodolinského banského vodovodu.

Takže prvá minitúra (do 20 min. chôdze od hotela) a tip za nami a to sme sa ani neubytovali 😉 ale späť na hotel. Parkovacie miesta ale aj denný relax – príjemné posedenie či detské ihrisko sa nachádzajú priamo pred hotelom.

Za detským ihriskom je „výbeh“ na kopec – v zime zjazdovka – čiže parádna lyžovačka priamo pod oknami hotela.

Pri fotení tohto posedenia nám ani len nenapadlo, ako nás prekvapí každé ráno počas pobytu 😊

Po vstupe do hotela sa nachádza veľmi príjemná kaviarnička. V zime si tu vieme živo predstaviť relax po lyžovačke. Málokedy fotíme hotelové chodby, ale tieto mali svoje čaro 😉 Drevo jednoducho vždy navodí ten správny pocit domova a pohody.

Hotel má klasické Dvojlôžkové izby, Dvojlôžkové izby s jednou alebo dvomi pevnými prístelkami. K dispozícii sú aj apartmány.

Nakukli sme najskôr do rodinnej Dvojlôžkovej izby. Izba bola veľmi útulná a vkusne zariadená. Pocit pohody ostáva vďaka príjemným zemitým farbám a drevu aj v izbách.

Veľa odkladacieho priestoru by sme ocenili najmä v zime. Ale TOP bol výstup na balkón. Tak toto áno, kto má rád „hotelovú turistiku“ (keď stačí iba výhľad z okna), tak tu si príde na svoje 😊 a kávička k tomu… parádička, od rána do večera 😉

Ale na tejto izbe neostávame, mali sme rezervovaný apartmán 😉 aj keď, výhľady a izbu samotnú pocitovo môžeme naozaj odporúčať, na balkóne sme si posedeli asi tak hodinku a pri pohľade na tú krásu sme si plánovali, kde by sme išli na túru. Tie pohľady k tomu naozaj vyzývajú 😊

Ale keďže je už pokročilý čas, ideme vyskúšať tunajšiu gastronómiu.

Horský Hotel Encián *** Donovaly - relax v srdci národného parku

A veru, okrem rovnakého výhľadu, aký sme mali na izbe, sa bolo na čo pozerať aj na tanieri. Sme radi, že aj tu môžeme povedať – PALEC HORE za podporu slovenských výrobcov. Reštaurácia sa snaží podporovať slovenské výrobky, od drobností ako sú vajíčka z farmy spod Tatier (ich dovoz sme videli na druhy deň ráno z okna), cez vlastné domáce sirupy na limonády a vlastné bylinky. Pri recepcii je vitrínka so slovenskými vínami, slovenské pivo či medovina. Vždy máme z toho radosť.

A tip na dobré posedenie pri káve – vzadu z reštauračnej časti sa ide na terasu a veľmi príjemné súkromné posedenie, najmä pri západe slnka 😉 a neuveríte, ale aj kávu odoberajú z malej banskobystrickej pražiarne (Coffee Factory).

Horský Hotel Encián *** Donovaly - relax v srdci národného parku

Tak a ideme sa vybaliť…  a obhliadka apartmánu vyzerá veľmi, veľmi dobre 😊 A pre nás je to naozaj o detailoch. Možno si to neuvedomujete, ale aj také maličké potešenie ako čokoládka na posteli či rôzne dekoračné doplnky rozhodnú o prvom dojme a o tom, či sa na daný hotel ešte vrátite. A tu ten dobrý dojem pohody a oddychu cítiť na každom kroku 😊

Apartmán je naozaj komfortný a plne vybavený. Kvalitné materiály a úplný pocit pohody tak ako od kvalitnej dovolenky očakávate.

A župany na posteli už len našepkávajú, aby ste si vypli telefóny, objednali si dobré slovenské vínko na izbu a spravili si príjemný večer (alebo zbehli do wellnessu – podľa aktuálnej chuti).

A potom otvoríte dvere na terasu a neviete sa rozhodnúť, či ostať v izbe alebo na terase 😊 parádička (a úplná dokonalosť by bola táto terasa s výhľadom ako z vyššie spomenutej izby)

Horský Hotel Encián *** Donovaly - relax v srdci národného parku

Apartmán má ešte celkom veľkú vstupnú chodbu aj kúpeľňu.

A teraz už dobrú noc 😉 (to sme ešte nevedeli, aký bude budíček)

Dobré ránko…

A tento výhľad (aj zvuky) nás sprevádzal každým ránom počas pobytu 😊 priamo pod terasou (fotené z nej)

Opäť to čaro mimosezónnych pobytov – nikto naokolo, skoro prázdne parkovisko, iba zvuk prírody a oviec na lúke. Ráno „na parádu“! Úplne ticho okolo hotela, raňajky si môžete dať v pokojnej atmosfére aj vonku. A všetko pripravené je aj pre malé ratolesti 😊

No a na raňajky poctivé slovenské vajíčka 😊

Každopádne opäť odporúčame variant polpenzie. Máte postarané o výdatné raňajky…

…ale aj kvalitnú večeru, ku ktorej si môžete dať vínko alebo pivko (keďže už nikde necestujete). My sme mali v rámci polpenzie na výber večeru z klasického jedálneho lístka + dezert. A určite ochutnajte steak s enciánom podľa názvu hotela 😊

PS: Hotelová reštaurácia ponúka aj jedlá z diviny a teda ako jediná v okolí ponúka poľovnícke špeciality z vlastného revíru.

Voľnočasové aktivity 😊

Hotelový wellness ponúka úplný relax. Okrem bazéna s protiprúdom a hydromasážou v jednom sú tu aj parná a fínska sauna.

Oddýchnuť a porozprávať sa môžete nie len pri posedení v bazénovej časti, ale aj v Tepidáriu, ktoré je v tichej odpočinkovej zóne, rozdelené na 2 časti.

Z vlastných skúseností odporúčame tento relax vždy po nejakej túre. Načerpať psychickú energiu na okolitých kopcoch a potom si prísť oddýchnuť do tejto krásnej wellness zóny a tešiť sa na chutnú večeru 😊

Vstup do wellness zóny je pre hotelových hostí zdarma, a to v čase od 15:00 do 21:30 hod., Jacuzzi je k dispozícií už od 12:00 hod. počas zimnej sezóny (a mimosezóna).

A kam večer?

Atmosféra hotela pri západe slnka ma taktiež svoje čaro, kde viete zrelaxovať.

A necelých 10 minút chôdze vám trvá prechádzka do centrálnej časti. A večer, keď je ticho, si ju môžete vychutnať opäť úplne inak.

Plány na ďalší deň? 😊

Horský Hotel Encián *** Donovaly - relax v srdci národného parku

Nočná pohoda na horskom hoteli 😉

S hotelom bola z našej strany maximálna spokojnosť. Štandard izieb je na vysokej úrovni čo sa týka prevedenia aj atmosféry. Ale keď si chcete vychutnať naozaj ten luxus rannej kávy, vyberte si izbu s balkónom a výhľadom na kopce, alebo apartmán s terasou. Terasa je ešte lepšia v tom, že máte privátne ležadlá a naozaj si viete po wellnesse kvalitne oddýchnuť a vyhriať sa aj na slniečku na vlastnej terase. A keďže sme denne spravili pravidelne viac ako 20 000 krokov po okolitých kopcoch, určite si takýto poobedný a večerných relax po podobnej túre užijete 😉

Avšak opäť len opakujeme, že obrovskou výhodou je cestovanie mimo sezóny. Preto sa môže niekedy zdať, že hotel nám prichystal nejaké VIP vstupy, kde nikto nie je a môžeme pokojne fotiť 😉 ale nie je tomu tak. Fotíme kedykoľvek v priebehu pobytu a dňa, takže naozaj ak cestujete mimo sezóny, je veľká pravdepodobnosť, že sa budete cítiť rovnako ako v tomto fotopríbehu.

Viac info o hoteli aj na webe: www.hotel-encian.sk

A teraz jeden tip na „povinný“ výlet, keď ste na Donovaloch 😉

Hor sa na Novú Hoľu

Horský Hotel Encián *** Donovaly - relax v srdci národného parku

Výstup si urýchlime lanovkou zo strediska PARK SNOW Donovaly. Z hotela tam vôbec nemusíte cestovať autom, je to príjemná prechádzka do 25 minút. Ceny a časy nájdete na tomto odkaze: https://www.parksnow.sk/leto/atrakcie-lanovka.php. Cestou hore odporúčame nasadnúť na sedačky (nie do kabínky), užijete si tak oveľa intenzívnejšie pohľady na okolitú krajinu.

A teraz si už len užívať tie pohľady a ísť sa prejsť po hrebeňoch kopcov. Relax 😊

Samozrejme treba rátať aj so silným vetrom a nepodceniť oblečenie 😊 U nás ako vždy slovenské od Benesportu.

Pri prechode na ďalšie kopce sa držte žltých značiek – tie nájdete hlavne na výrazných kameňoch. A po tejto značke a strmšej cestičke z Novej Hole odporúčame prejsť minimálne na vedľajší kopec Zvolen, kde sa vám naskytnú opäť nádherné pohľady.

Pre odvážnejších – môžete si vyskúšať aj takéto výhľady 😊

Pri návrate späť si pri tejto tabuli môžete vybrať, či sa vrátite dole lanovkou, alebo pešo cestičkou cez les. My sme si vybrali samozrejme pešo (cca hodina kúsok strmšieho zostupu).

Horský Hotel Encián *** Donovaly - relax v srdci národného parku

Ale výhľady z doliny boli nádherné.

Piť sme neskúšali, ale „produktovka“ musela byť 😉

A keď budete opäť dole v PARK SNOW Donovaly, odporúčame tiež vyskúšať tohtoročnú novinku – elektro kolobežku 😉 V miestnom infocentre si kúpte brožúrku a naplánujte si výlety do okolia, naozaj sa s tým dá dobre vyblázniť 😊

My sme k tomu dostali z PARK SNOW Donovaly aj darček v podobe eurobankovky, ďakujeme 😊

Takže toto sú Donovaly a opäť nesklamali 😉 skvelý hotel s wellness, nádherná jednoduchá i náročnejšia turistika, zážitkové atrakcie. Naozaj sme radi, že ostávame a oddychujeme na Slovensku 😉

ÚvodRecenzia hotelaHorský Hotel Encián *** Donovaly - relax v srdci národného parku
.UžívamSi #praveslovenske
.UžívamSi #praveslovenskehttps://uzivamsi.praveslovenske.sk
Naše fotopríbehy a tipy o tom, ako si môžeme užiť život na Slovensku. Aj u nás máme skvelé miesta na oddych, kde si môžeme dať skvelú večeru či oddýchnuť vo wellnesse... užívajme si oddych doma na Slovensku! www.uzivamsi.sk